Denk je dat je alles al over moorden en mysterie hebt gelezen? Dan kan Dossier Paul van Laura Scheerlinck en Silke Vandenbroeck je nog verrassen. Een oude moord in het Vlaamse polderdorp Doel blijkt allesbehalve rechttoe rechtaan, en het verhaal neemt je mee op een zoektocht vol vragen, geheimen en onverwachte wendingen. In deze blogpost vertel ik wat ik van het boek vond, hoe het lezen voelt en waarom het zo anders is dan hun eerdere werken. Lees verder en ontdek zelf wat er achter het Dossier Paul schuilgaat.
Samenvatting
Laura Scheerlinck en Silke Vandenbroeck zijn de stemmen achter De Volksjury, de allereerste truecrimepodcast in België, die ze in 2017 lanceerden en waarmee ze intussen een enorme en trouwe luistercommunity uitbouwden. Hun succes leidde in 2021 tot het boek De Volksjury, gevolgd door een tweede deel in 2022; allebei meteen bestsellers. Met Dossier Paul zetten ze hun verhaal verder en nodigen ze hun lezers uit om samen met hen met deze whodunit in een mysteriedossier te duiken.

“Dossier Paul” neemt je mee naar het Vlaamse polderdorp Doel, waar op 5 april 1984 het lichaam van een man wordt aangetroffen op een onverwachte en gruwelijke plek. Rechercheur Danny Maes staat voor een raadsel: hij kan de zaak niet oplossen en de dader blijft onvindbaar. Jaren later stapt stagiaire Karen Decoster het nieuwsbedrijf Het Algemeen Ochtendblad binnen en besluit het oude dossier opnieuw onder de loep te nemen. Het verhaal ontvouwt zich als een interactieve whodunit, waarbij aanwijzingen, keuzes en kleine details samenkomen en langzaam het mysterie rond Paul Brant zichtbaar maken.
De achterflap vat het als volgt samen:
“5 april 1984. In het rustige Vlaamse polderdorp Doel wordt het lichaam van een man aangetroffen. Hij hangt tegen de onderste wiek van een windmolen, en over zijn hoofd zit een plastic zak. Rechercheur Danny Maes concludeert al snel dat het om Doelenaar Paul Brant gaat en dat hij werd vermoord, maar de dader kan hij niet vatten. Een jaar later gaat Karen Decoster als stagiaire aan de slag bij Het Algemeen Ochtendblad. Zij bijt zich opnieuw vast in het Dossier Paul. In deze interactieve whodunit ligt de waarheid in jouw handen. Volg de aanwijzingen, maak de juiste keuzes en los het mysterie samen met Karen op. Kun jij de zaak ontrafelen? Laura Scheerlinck en Silke Vandenbroeck lanceerden in 2017 ‘de volksjury’, de eerste true crime podcast in België. In 2021 verscheen hun eerste boek ‘de volksjury’, en in 2022 verscheen daarvan de opvolger. Beide boeken werden een bestseller.”

Schrijfstijl
De schrijfstijl van “Dossier Paul” leunt sterk op het interactieve karakter van het boek: geen klassieke hoofdstukvolgorde, maar een zoektocht waarbij het verhaal voortdurend heen en weer springt. De hoofdstukken zijn niet genummerd, maar bijna altijd genoemd naar een uitspraak of citaat van een personage, waardoor meteen duidelijk is vanuit welke invalshoek het fragment wordt verteld. Sommige hoofdstukken eindigen met een keuze die bepaalt waar het verhaal verdergaat, andere laten je gewoon doorbladeren. Elk hoofdstuk bestaat uit korte stukken van vaak niet meer dan twee pagina’s, gescheiden door witregels, waardoor het verhaal in een vlot tempo wordt verteld. Door deze afwisseling in structuur en navigatie ontstaat een opbouw die sterk doet denken aan het doorzoeken van een dossier, waarbij verschillende elementen elkaar gaandeweg aanvullen.
Conclusie
Toen ik “Dossier Paul” voor het eerst zag, voelde het boek een beetje overweldigend aan. Het idee dat je keuzes moest maken en dat de hoofdstukken heen en weer sprongen, maakte me eerst wat terughoudend; ik had nog nooit een whodunit gelezen en wist niet goed wat ik kon verwachten. Maar zodra ik begon te lezen, viel dat allemaal mee. Het wisselen tussen de hoofdstukken ging soepel en begon ik zelfs te appreciëren: het voelde juist alsof ik zelf aan het speuren was, aanwijzingen aan het verzamelen en het mysterie stukje bij beetje ontrafelde. Die manier van lezen maakte het verhaal meeslepend en gaf me het gevoel echt deel uit te maken van het onderzoek.
Het verhaal zelf vond ik best tof en goed uitgewerkt. Het idee dat je actief op zoek gaat naar de moordenaar van Paul werkte echt: ik had constant het gevoel dat ik aan het speuren was, aanwijzingen aan het elkaar leggend en stukje bij beetje het mysterie probeerde te ontrafelen. Toch miste ik af en toe wat diepgang. Het verhaal stond er, maar er hadden wat meer details mogen zijn over Paul, de moord, zijn omgeving en de verdachten. Met 171 pagina’s voelt het boek relatief compact, en het had wat mij betreft nog wat langer mogen zijn om die extra lagen toe te voegen. Dossier Paul is bovendien een heel ander soort boek dan de eerste twee boeken van de auteurs: waar die vooral verslaggevend en podcastachtig van toon waren, is dit een echte whodunit waarbij de lezer actief moet meedenken en keuzes maken. Dat dit hun eerste whodunit is en dat de auteurs geen schrijvers van opleiding zijn, maakt het eindresultaat nog indrukwekkender. Ondanks de kleine punten van kritiek geef ik het boek daarom toch een 4 op 5.
Je kan het boek “Dossier Paul” van Silke Vandenbroeck en Laura Scheerlinck, de auteurs en makers van de podcast De Volksjury hier op bol.com terugvinden.
Veel leesplezier,
Amelie
